28
kw.
2023
29

20 lat z nami i dla nas! – Millenium DOCS AGAINST GRAVITY 2023

Najstarszy, najlepszy i najbardziej znany w naszym kraju Festiwal Filmowy poświęcony filmom dokumentalnymMillenium Docs Against Gravityobchodzi w tym roku 20- lecie swojego istnienia. A to oznacza, że miał wpływ na kształtowanie się przynajmniej jednego pokolenia Polek i Polaków…

W tym miejscu nie uniknę tonu poważnego i tracącego patosem 🙂 bo jest to kwestia dla mnie – personalnie – ważna! Gdyż przyznaję szczerze jako posiadaczka peselu z cyfrą 50 + z przodu, że nikogo nie cenię bardziej w naszym kraju – niż ludzi, którzy starają się ze wszystkich sił abyśmy mogli mieć dostęp do tego, co oferuje sztuka – w tym filmowa – tak różnorodna, jak się tylko da! 

Millenium Docs Against Gravity zadaje sobie trud selekcjonowania dla swoich widzów filmów dokumentalnych najbardziej wartościowych, a nie tylko najbardziej nagradzanych. Poznawczo i mentalnie poszerzających horyzonty i uwrażliwiających na nowe perspektywy widzenia świata – właśnie po to – byśmy mogli poznać to co nieznane, czy wcześniej niedostrzegane, bagatelizowane lub nie pojęte … Sam MDAG także wciąż się zmienia, ewoluuje, stale trzyma rękę na pulsie rzeczywistości w jakiej żyjemy – będąc jednocześnie w uważnym dialogu z widzami…

A żyjemy w świecie, który na własny użytek nazywam „trudnym w swej łatwości”. A przynajmniej tak mi się on jawi pod naszą szerokością geograficzną. Otacza nas (pozornie bezpieczna i komfortowa) permanentna zmiana, której nie jesteśmy w stanie przyswoić z przynależną jej szybkością. Nadmiar bodźców nie sprzyja uważnej refleksji nad tym, co zasługuje na czas i namysł. A przecież w tym wszystkim, czym jest otaczający nas świat – jest mnóstwo kwestii, spraw, zagadnień, obszarów i tematów, które są ultra ważne, palące wręcz swój pilnością zwrócenia nań naszej uwagi. Często, niestety, będąc jednocześnie tymi, które nie mają finansowej, marketingowej czy też politycznej „siły przebicia” i gdyby nie praca twórców filmów dokumentalnych i festiwale filmowe takie jak Millenium Docs Against Gravity – krążyłyby jedynie w niszowych kręgach swoich odbiorców i na zapleczach świadomości ludzi po wsze czasy…

Film dokumentalny jest w mojej ocenie najbardziej szlachetnym gatunkiem kinematograficznym. Bierze na siebie od zawsze rolę „posłańca” wobec misji jaką wypełnia – a jest nią służenie większej sprawie. I godzi się pełnić status tego, który nie może liczyć na apanaże, splendory i gwiazdorski „lifestyle” swego „starszego brata” zwanego filmem fabularnym…

Kłaniam się nisko i dziękuję z całego serca wszystkim ludziom zaangażowanym w to, aby kolejne pokolenia Polek i Polaków – już od pewnego czasu w całej Polsce – mogły mieć możność obcowania z  Millenium Docs Against Gravity. A stale rosnące zainteresowanie programem festiwalu wśród młodych, dopiero kształtujących swoje spojrzenie na rzeczywistość i świat jaki był, jest i nas czeka – na serio mnie raduje! 

*   *   *

Po dwóch latach pandemii, w drugim roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Millennium Docs Against Gravity jest silny programowo i organizacyjnie, jak nigdy dotąd. W tym niezwykle ważnym roku dla Polski festiwal zamierza znów stworzyć filmową strefę dla namysłu nad kondycją świata. Tym dalekim i tym bliskim, często tym po drugiej stronie ulicy. Film dokumentalny pomaga dziś zdefiniować na nowo przeszłość i opisać przyszłość, jak żaden inny gatunek filmowy… 

Hasło 20.edycji „Nie bądź obojętny_a”, które współdzielimy z Muzeum POLIN, odwołuje się do indywidualnej empatii i do wspólnego interesu społecznego. Film dokumentalny zbliża nas, niweluje różnice społeczne i kulturowe, jest narracją społeczeństwa obywatelskiego, które nikogo nie wyklucza…

Artur Liebhart 

Dyrektor i Założyciel MDAG

*    *    *

🙌🏻 20. edycja MDAG dalej dostępna w formule hybrydowej – co oznacza, że poza ośmioma miastami, gdzie będzie można obejrzeć filmy stacjonarnie w kinie – KAŻDY kto ma dostęp do Internetu będzie mógł skorzystać z jego dobrodziejstw! 

Wymuszony dwa lata temu przez pandemię „plan B”, jakim było stworzenie części online stał się integralną częścią Millennium Docs Against Gravity. Także 20. edycja festiwalu odbędzie się w formule hybrydowej. W tym roku, od 12 do 21 maja w ośmiu festiwalowych miastach trwać będzie edycja kinowa, natomiast od 23 maja do 4 czerwca festiwal przeniesie się do sieci – edycja online odbędzie się na stronie mdag.pl. W sumie w programie obu części festiwalu znalazło się ponad 180 tytułów! 

😍 Program: do sekcji stałych – dołączają nowe 

Do stałych sekcji programu MDAG:

📍BOHATEROWIE SĄ WŚRÓD NAS (filmy o wyjątkowych ludziach) 

📍HISTORIE INTYMNE (kamera jak najbliżej człowieka) 

📍MIEJSCA (nie znajdziesz ich w przewodniku) 

📍CZŁOWIEK W KINIE (filmy, które przedstawiają kwestie szeroko pojmowanych praw człowieka) 

📍KLIMAT NA ZMIANY (ekologia i zmiany klimatyczne)

📍MUZA I WENA (filmy o muzyce i sztuce) 

📍FETYSZE I KULTURA (nowe zjawiska postmodernizmu)

Oraz KONKURSU KRÓTKICH METRAŻY (najlepsze filmy poniżej 45 minut z całego świata) w jubileuszowym 20 roku istnienia Millenium Docs Against Gravity dokłada sześć nowych sekcji – z których każda jest odpowiedzią na to, czego pragną widzowie, i co rezonuje najbardziej ze światem, w którym funkcjonujemy – a co wciąż domaga się poznania, a przede wszystkim – pełniejszego zrozumienia.

🥳 SIŁA SIOSTRZEŃSTWA (niezwykła moc kobiecej solidarności)

to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie – od Stanów Zjednoczonych przez Syrię, Estonię, Polskę aż po Chiny. Będzie w niej można obejrzeć m.in. „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood) Anny Hints, która otrzymała za ten film nagrodę reżyserską w Sundance. To opowieść o tym, jak w bujnym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. 

I nie będę kryła, że powstanie tej akurat sekcji raduje moje serce prze bardzo! Podpisuje się personalnie oboma rękoma pod ideą krzewienia siostrzeństwa jako wyjątkowo ważnej i budującej ducha kobiecej wspólnoty – jaka powinna prowadzić i umacniać naszą płeć we wciąż (zbyt) patriarchalnym świecie!

A still from Smoke Sauna Sisterhood by Anna Hints, an official selection of the World Documentary Competition at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute. All photos are copyrighted and may be used by the press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or ‚Courtesy of Sundance Institute.’ Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly prohibited.

🥳 SIŁA SŁOWA (język jest narzędziem kształtowania rzeczywistości)

W jaki sposób słowo kształtuje rzeczywistość? Czy język może być sposobem na wyzwolenie się z niewygodnych schematów? Na te pytania MDAG stara się znaleźć odpowiedź wspólnie z największymi nazwiskami świata literatury, jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy Umberto Eco. 

🥳 CINÉMA, MON AMOUR (filmowi twórcy z bliska)

Co tu dużo gadać – sekcja ta dla kinofilów_ek to wyjątkowa gratka! Lynch, Godard, Campion, Herzog czy Hitchcock – te nazwiska zna każda osoba kochająca kino. Ta sekcja nie tylko przygląda  się bliżej ich twórczości. Znajdują się w niej także opowieści o odpowiedzialności twórców za bohaterów_ki kina dokumentalnego oraz spojrzenie na nasz skomplikowany związek z kamerą filmową, którą coraz częściej staje się… smartfon. 

🥳 WE’RE HERE, WE’RE QUEER (historie osób LGBTQ+)

🥳 SE_X WORK (zmiany w branży porno i sex workingu) 

🥳 WHAT THE DOC?! (rzeczywistość bywa dziwniejsza niż fikcja) 

Mnie – osobiście – ostatnimi czasy, w kolejnych edycjach Millenium Docs Against Gravity interesują szczególnie mocno dokumenty z sekcji „ klimat na zmiany”. Być może dlatego, że zdaję sobie sprawę z tego jak bardzo istotna jest edukacja w tym zakresie i poszerzanie wiedzy odnośnie tego – co jako gatunek „wyczyniamy” z naszą planetą. Koniecznym wręcz zdaje mi się uwrażliwianie na konsekwencje tych poczynań – dla nas wszystkich, bez względu na to kim jesteśmy, jacy jesteśmy i jak bardzo się różnimy między sobą w tzw. wartościach i światopoglądzie… W tym miejscu będę zjadliwie ironiczno-cyniczna – sekcja ta interesuje mnie szczególnie, choćby dlatego, że jak „dobijemy” naszą planetę do cna, to nie za bardzo da się robić już jakiekolwiek filmy dokumentalne starające się wpłynąć na zatrzymanie klimatycznej katastrofy i nie będzie już czemu zapobiegać – po prostu… 

W programie tegorocznego MDAG wybrałam sobie zatem już dwa obrazy, które planuję obejrzeć – koniecznie. Pierwszy z nich to „Pieśni wielorybów”Jeana-Alberta Lièvre’a. Spektakularny wizualnie i muzycznie film, który ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Drugim zaś jest obraz o dość znamiennym tytule: „W zgodzie z naturą”. To nowy filmu Elisabeth Chay Vasarhelyi i Jimmiego China (twórców nagrodzonego Oscarem „Free solo”). Dokumentaliści podążają za Kristine Tompkins, byłą dyrektorką zarządzającą marką Patagonia, która obecnie zajmuje się ratowaniem planety. 

Nie zabraknie także konkursu filmów polskich. W tym roku w programie znalazło się ich aż 11. W tym między innymi: pokazywane premierowo w Sundance „Pianoforte” Jakuba Piątka (opowieść o kilku młodych uczestnikach_czkach Konkursu Chopinowskiego z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie oraz „Prawy chłopak” (Polish Prayers) Hanny Nobis (spojrzenie na życie dwudziestodwuletniego Antka, które kręci się wokół kościoła i prawicowego aktywizmu, a zmienia się, kiedy poznaje dziewczynę o diametralnie innych poglądach).  

fot. Darek Golik

*    *   *

Wszystko wskazuje na to, że dwudziesta, jubileuszowa edycja Millenium Docs Against Gravity będzie miała epicki zakres & rozmach. A przede wszystkim zarówno stacjonarnie, jak i dzięki możliwości oglądania filmów dokumentalnych na platformie on-line ma szansę po raz kolejny dotrzeć ze swoim przekazem do ogromnej liczby ludzi. W tym miejscu chcę to podkreślić jeszcze raz: MDAG to unikalna impreza kulturalna właśnie dlatego, że przyświeca jej coś, co w dzisiejszym „poklastrowanym”  i „bańko-twórczym” świecie społecznym jest wartością nie do przecenienia. A o czym zbyt często zapominamy, bo przestaliśmy umieć patrzeć na świat jako na wielką – społeczną wspólnotę. Choć bardzo różni – żyjemy na jednej i tej samej planecie – która choćby dlatego powinna być przedmiotem naszej najwyższej troski. Choć pozornie – jakże często nie umiejący się „dogadać”, skonfliktowani, pełni uprzedzeń i stereotypów – jesteśmy w swoim sednie bardzo podobni. Współdzielimy pragnienia, potrzeby, emocje. I tylko we współpracy, we wzajemnych szacunku dla spojrzenia Innego znaleźć możemy to, czego tak bardzo wszyscy poszukujemy: świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich.

Cały program i wszelkie informacje na temat kalendarza projekcji w kinach oraz on-line, a także cen znajdziecie na stronie Millenium Docs Against Gravitytu

 

 

*** Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tekście oraz przytoczony cytat pochodzą z materiałów prasowych  Millenium Docs Against Gravity

You may also like

CIVIL WAR
PERFECT DAYS
NIEBIESKOOKI SAMURAJ
BĘKART

Skomentuj