9
kwi
2015
65

21 Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW – już od jutra!

Tegoroczny – 21 Festiwal Filmowy Wiosna Filmów to warszawskie wydarzenie kulturalne, które w tym roku ucieszyło mnie szczególnie – bo podwójnie.

Po pierwsze – program Festiwalu zapowiada się ciekawie i sądzę, że co najmniej kilka filmów będzie takimi, które nie tylko obejrzę z przyjemnością, ale także dostarczą mi tego, czego w kinie poszukuję najmocniej – doznań zarówno intelektualnych, jak i emocjonalnych. Jest na to dobre anglosaskie powiedzenie: “food for thought” – czyli strawa dla myśli. Lubię jak kino mną porusza. Po prostu.

Niewątpliwie do tej kategorii zaliczyć można TIMBUKTU, w reżyserii Abderrahmane’a Sissasako. Obraz ten był nominowany do Oscara w kategorii “najlepszy film nieanglojęzyczny”, Złotej Palmy w Cannes (gdzie finalnie otrzymał 2 nagrody, w tym jury ekumenicznego), a także zagarnął aż 7 statuetek Cesara, w tym w najbardziej istotnych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, zdjęcia i scenariusz.

Timbuktu

Podczas Wiosny Filmów będzie można także zobaczyć nagrodzone w Cannes PLEMIĘ w reżyserii Myrosława Słaboszyc’kyego – obraz, który krytycy filmowi uznali za gatunkowy majstersztyk, w tzw. kinie minimalistycznym. To historia niesłyszącego Siergieja, zaczynającego naukę w szkole dla głuchoniemych. Opowiedziana jest w języku migowym – bez napisów i lektora!

Program Festiwalu Wiosna Filmów jest bogaty i zróżnicowany, a i wielbiciele filmów dokumentalnych także znajdą coś dla siebie. Ja osobiście jestem więcej niż ciekawa JESTEM FEMEN, w którym reżyser: Alain Margot podjął próbę przedstawienia fenomenu ukraińskiego, kobiecego ugrupowania o tytułowej nazwie „Femen”. Obraz ten ma na celu zapoznać nas z kulisami działania tej formacji, która ma już własną kulturową nazwę: “sekstremizm”.

 femen

Zamierzam także skorzystać z możliwości uczestnictwa w części wykładowo – warsztatowej, którą zainicjowano na Festiwalu 4 lata temu. Jest nią sekcja pt. “strefa scenarzysty”. Jej celem jest promowanie sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty. To dla mnie nie lada gratka i unikalna możliwość wysłuchania tego, co mają do powiedzenia na ten temat uznani w tej materii praktycy.

12 kwietnia (niedziela) w ramach tego cyklu odbędzie się spotkanie z jednym z najciekawszych reżyserów, zarówno teatralnych, jak i filmowych, scenarzystą i malarzem: Lechem Majewskim. Twórca między innymi: “Wojaczka”, “Ogrodu rozkoszy ziemskich”, “Młyna i krzyża” – przedstawi swoją wizję kina i sztuki scenopisarskiej. W poniedziałek zaś (13 kwietnia) sesję poprowadzi Olivia Hetreed, autorka scenariusza do “Dziewczyny z perłą” Petera Webbera. Hetreed to była montażystka, a obecnie Prezes Gildii Scenarzystów w Wielkiej Brytanii. Z pewnością zatem jej ogląd tej profesji – to szeroka perspektywa.

Drugim, dodatkowym powodem ku temu, że niecierpliwie czekam na tegoroczną edycję Wiosny Filmów jest fakt, że po raz pierwszy odbywać się ona będzie także w drugim kinie (głównym – jak zawsze jest kino Praha), odnowionej przez organizatorów Festiwalu Apolonii (w budynku Muzeum Niepodległości, przy Al. Solidarności 62). Do 2009 roku mieściło się tam kino “Paradiso”, którego kameralny charakter i interesujący mnie repertuar powodował, że byłam częstym jego gościem. Bo, przyznaję – jestem tym typem kinomana, który “kultury multipleksu” nie znosi.

 

Apolonia ma być miejscem, po którym wiele sobie obiecuję i cholernie cieszę się, że wraca na mapę “kin warszawskich”. Będzie w nim można oglądać przede wszystkim filmy polskie i europejskie, wyselekcjonowane spośród tych, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach.

Cały program Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów dostępny jest tu:

You may also like

LEE. NA WŁASNE OCZY
ANOTHER END
HRABIA MONTE CHRISTO
BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI

1 Komentarz

  1. Pingback : Kultura Osobista WIOSNA FILMÓW - 22 edycja festiwalu już za chwilę :-) | Kultura Osobista

Skomentuj