6
lut
2015
211

THE AFFAIR – SEZON PIERWSZY

THE AFFAIR (The affair). Pomysłodawcy: Hagai Levi i Sarah Treem. Wyk. Dominic West, Ruth Wilson, Maura Tierney, Joshua Jackson. Showtime, 2014

the-affair-poster-promotionnel

Zacznę od pewnej dygresji, która dla mnie osobiście w przypadku The affair okazała się być dość istotna. Otóż, prawdopodobnie – nie obejrzałabym sezonu pierwszego, tego moim zdaniem – absolutnie świetnego serialu – gdyby nie to, że jak zaczęłam się do niego przymierzać – akurat rozdawali Złote Globy.

I ciach!: pośród nominowanych i uwielbianych od lat produkcji (w zestawie z: HOC, GOT, Downton Abbey i The Good wife) w kategorii „najlepszy serial dramatyczny”– niespodzianka – statuetkę otrzymuje THE AFFAIR. Parę chwil później – za najlepszą rolę żeńską kolejny Glob odbiera aktorka z tej produkcji: Ruth Wilson. Gdy na scenie pojawiła się, po odbiór nagrody ekipa od serialu i stało się dla mnie jasne, że za scenariusz odpowiadają osoby, których prace podziwiam od lat – decyzja zapadła – nie ma na co czekać – oglądam!

Otóż za The affair stoją: Hagai Levi – twórca doskonałego serialu HBO “In treatment” – na jego podstawie powstało “Bez tajemnic” (polski odpowiednik, który według mnie jest jednym z najmądrzejszych, najlepiej zrealizowanych i zagranych seriali jakie wyprodukowano w tym kraju) oraz Sarah Treem – odpowiedzialna za pisanie dialogów i prace nad pierwszym sezonem “House of cards”. Założyłam zatem, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę spodziewać się czegoś bardzo wysokiej jakości. I nie pomyliłam się!

The affair jest oparte na prostym pomyśle, który opracowano w niebywale atrakcyjny, nietuzinkowy i fantastycznie wciągający sposób. Otóż – z pozoru – to do bólu banalna historia – o pisarzu Noah’u Solloway (Dominic West), wykładowcy literatury na Uniwersytecie w NYC, który wdaje się w romans z kelnerką z podrzędnej knajpy – niejaką Alison Bailey (Ruth Wilson) podczas wakacyjnego pobytu z żoną i czworgiem dzieci w domu teściów, na wyspie Mountak nad oceanem atlantyckim. Cóż może być w tym fascynującego? I czy może być więcej niż inteligentnym, ba – przenikliwym, dodatkowo ze sporą dawką suspensu – serial na taki temat?

Otóż, okazuje się, że może – kiedy robią go fachowcy najwyższej klasy. The Affair – opowiadając niby to historię starą jak świat – o zdradzie małżeńskiej – przedstawia ją nam w podziale narracyjnym na dwie, miejscami bardzo odrębne opowieści każdej z zaangażowanych stron.

Pomysłodawcy tej produkcji dokonali bowiem zabiegu, który chwyta widza w pułapkę i już nie puszcza! A jest to stary jak świat wist, którzy wykorzystywali najwięksi reżyserzy, z Alfredem Hitchcockiem na czele: nic co nam się zdaje, nie jest tym czym jest!

Co popchnęło każdą ze stron do tego romansu? Czy ich postrzeganie każdej ze schadzek jest takie samo? Jak Noah, a jak Alison widzą siebie nawzajem, ich relacje? I czego każde z nich oczekuje od kochanka? W godzinnym odcinku – mamy możliwość spojrzeć na te kwestie z dwóch perspektyw. I niekiedy są to bardzo różne optyki…Bo każde z nich ma swoje życie i rodzinę, a w niej skomplikowany układ powiazań i skrzętnie skrywane tajemnice…

Ponadto w sposób mądry – a nie „wydumany” – z dużą dozą psychologicznej prawdy o człowieku – The affair porusza szereg kwestii, które nas dotykają na co dzień. Niezwykle przenikliwie i trafnie drąży temat dynamiki ludzkich uczuć, potrzeb stojących za tym, że z kimś się wiążemy, miłości, przywiązania, namiętności, seksu. Uzmysławia nam, jak bardzo często żyjemy iluzjami, jak bardzo nie znamy siebie i tego, do czego jesteśmy zdolni. A także to, że częściej niż byśmy chcieli – jedynie wydaje się nam, że dobrze rozumiemy osoby, z którymi dzielimy życie.

No i “last but not least” – serial ten – jest aktorskim koncertem! Oboje: Ruth Wilson i Dominic West grają rewelacyjnie!

Na koniec wtrącę ponownie dygresję: to kolejna produkcja amerykańska, do której zatrudniono brytyjskich aktorów… I będąc nieco złośliwą jedzą – stwierdzam, że słusznie – bowiem słabo sobie wyobrażam świetność tego serialu z udziałem aktorów, z dorobkiem i warsztatem aktorskim, nabytym jedynie w Hollywood…

You may also like

NIEBIESKOOKI SAMURAJ
EUFORIA
MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ
SZPIEG WŚRÓD PRZYJACIÓŁ