4
kw.
2023
27

HANIA RANI – Piano Day 2022 w ARTE.TV

Przy pisaniu tego tekstu musiałam się bardzo zmuszać aby nie popaść w nieznośną egzaltację – z bardzo prostego powodu – jestem dziką wielbicielką talentu, wrażliwości, intelektu oraz estetyki Hanny Raniszewskiej używającej pseudonimu artystycznego: HANIA RANI

Śledzę jej konto na Instagramie, które prowadzi (jak sądzę – osobiście) z niewymuszonym wdziękiem, wielką wrażliwością i wysublimowaniem, wciąż zdobywając kolejnych wielbicieli i wielbicielki. Ma obecnie już ponad 100 tysięcy „followersów”. Nie dziwi mnie to wcale, bo Hania Rani jest absolutnym fenomenem. Tak na rynku muzycznym, jak i w świecie mediów społecznościowych, czyli na cyfrowym „targowisku próżności”.

Cóż, to bardzo subiektywna opinia – ale moim zdaniem Hani Rani nie da się nie kochać. Dla mnie jest kwintesencją filozoficznego absolutu: prawdy, piękna i dobra…

*    *    *

Hanna Raniszewska czyli Hania Rani urodziła się w Gdańsku w roku 1990. Klasycznie wykształcona pianistka, po muzycznej szkole średniej ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. W 2019 ukazała się jej debiutancka płyta solowa „Esja” i od tego czasu – idzie prze świat muzyki jak burza. Komponuje i występuje w duetach z wieloma artystami i jej droga zawodowa wskazuje wyraźnie, że jest to artystka bardzo otwarta na poszukiwania tak środków wyrazu, jak i możliwości kooperacji z szeroko rozumianym światem artystycznym, w którym jej muzyka i kompozycje mogą zaistnieć jako dopełnienie. I osobiście –  jako kinofilka – mam wielką nadzieje, że kiedyś jej talent zabłyśnie blaskiem o zasięgu globalnym właśnie w kinie. Hania Rani ma już „pierwsze kroki” za sobą. W 2021 ukazał się jej trzeci album studyjny „Music for Film and Theatre”, zawierający między innymi kompozycje z filmu „Jak najdalej stąd”, za które otrzymała nagrodę indywidualną na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bo moim skromnym zdaniem – fenomenalny talent i wrażliwość Hani Rani predestynuje ją do tego, aby osiągnęła status kompozytorów muzyki filmowej pokroju Jonny’ego Greenwood’a z Radiohead („Mistrz”, „Aż poleje sie krew”, „Nić widmo”, „Psie pazury”) czy też Hildur Guðnadóttir (twórczyni oprawy muzycznej do serialu „Czarnobyl” i filmów: „Tar”, „Women Talking” oraz „Joker” – za którą otrzymała Oscara). Jestem o tym przekonana na sto procent, że kompozycje tej akurat twórczyni dodałyby filmom je „oprawiającym” wyjątkowej aury, klimatu i unikalności…

*   *   *

Hania Rani łączy twórczość Chopina, Szostakowicza i przeplata ją ze stylami Brubecka i Moderata. Jak sama twierdzi – muzyka jest jej sposobem komunikacji. Widzi sztukę i muzykę jako całość: bez granic, podziałów, czy gatunków. Inspirują ją kompozytorzy tacy jak Max Richter, Esbjorn Svensson, Miles Davis, Nils Frahm, Murcof, Portico Quartet, Radiohead a nawet zespół The Beatles. 

To co łączy tych artystów, którzy mnie inspirują, to ich specjalne podejście do muzyki i dźwięku. Dla mnie mają wielkie serca i ogromne umysły

Swoją twórczość prezentowała na wielu prestiżowych scenach Europy, m.in. w legendarnym Funkhaus w Berlinie, Londyńskim Roundhouse, czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Pianistka, wokalistka i kompozytorka właśnie rozpoczęła trasę koncertową „Spring tour 2023”, podczas której wypełni swoją refleksyjną muzyką 11 miast europejskich oraz po raz pierwszy zawita do Australii. W ramach trasy: 4 i 5 kwietnia Hania Rani wystąpi w warszawskim klubie Progresja. Dla wszystkich, którzy nie mogą być obecni na jej występach (to niestety mój przypadek – szloch – już w Lutym tego roku kiedy chciałam kupić bilety były wyprzedane do cna) bezpłatna platforma streamingowa ARTE.TV przygotowała koncert artystki pt. „Piano Day 2022”. Dla tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z wielkim talentem Hani Rani – mam nadzieję, że stanie się jasne, że jej twórczość łączy różne gatunki muzyczne, tworząc unikatowe brzmienia. Swoją muzyką wyznacza nowe kierunki, poszukuje przy tym własnego stylu i sposobu ekspresji. Nieustannie przekracza granice gatunków, łącząc na przykład elektronikę z muzyką klasyczną. Całość jej twórczości zwykle określa się jako „modern classical”. 

Koncert „Piano Day 2022” będzie można obejrzeć na ARTE. TV za darmo (link tu: https://www.arte.tv/pl/videos/107064-002-A/hania-rani/) przez najbliższy rok – o czym z niekłamaną radością Was powiadamiam! Dawno żadna platforma streamingowa nie ucieszyła mojego serduszka wrażliwca tak bardzo! Ukłony do ziemii i podziękowania!

Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. 

 

*** Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tekście pochodzą z materiałów prasowych ARTE.TV – platformy streamingowej, na której dostępny jest koncert Hani Rani pt. „Piano Day 2022”

 

You may also like

FERRARI
OPPENHEIMER
JANE BIRKIN – HISTORIA IKONY…
VERMEER. BLISKO MISTRZA

Skomentuj