28
kwi
2016
62

Hurra! – 7.edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego!

Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Przegląd Nowego Kina Francuskiego jest imprezą kulturalną bliską memu sercu. Stoi za tym faktem nie tylko moje frankofilstwo jako takie, ale szczególna admiracja dla kinematografii znad Sekwany. Dostarcza mi ona możliwości zetknięcia się z oglądem świata z perspektywy, którą cenię i której z uwagą się przyglądam. Francuscy reżyserzy są bystrymi obserwatorami ludzkiej natury i jej złożoności oraz wnikliwymi analitykami zmian społecznych i zjawisk kulturowych. Portretują swoich bohaterów takimi jakimi są, nie gładząc ich hollywoodzką politurą. A przede wszystkim umieją mówić o kwestiach trudnych lub drażliwych w sposób pozbawiony demagogii. Ich kino obyczajowe ma dla mnie to słynne „coś”, zwane je ne sais quoi, które mnie częściej niż rzadziej – oczarowuje, a przy tym skłania do refleksji. A takiej mieszance – trudno się oprzeć!

7.edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film odbędzie się w dniach 4 – 11 maja w warszawskim kinie Muranów. Następnie Przegląd zawita do: Poznania, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Zamościa, Lublina, Białegostoku, Radomia, Szczecina i Krakowa.

Ambicją organizatorów jest, by program Przeglądu zawierał najlepsze francuskie filmy ostatnich lat, – w przypadku tegorocznej edycji – między innymi filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015.

Do takich obrazów zaliczyć można z pewnością film otwarcia festiwalu w Cannes w 2015 roku, nominowany w ośmiu kategoriach do nagrody Cezarów 2016 – Z podniesionym czołem (La tête haute), w reżyserii Emmanuelle Bercot, z wyjątkową rolą cesarzowej aktorek francuskich: Catherine Deneuve.

Opowiada on o nastoletnim Malony. Od momentu, gdy w wieku 6 lat zostaje oddany przez matkę do domu dziecka, ciągle trafia przed sąd dla nieletnich, sprawiając mnóstwo kłopotów wychowawczych. W wyprostowaniu krętej drogi chłopca, próbują mu bezskutecznie pomóc Florence, urzędniczka zajmująca się sprawami dzieci oraz Yann, pracownik socjalny. Dopiero, gdy chłopak trafi do poprawczaka, spotka tam dziewczynę, która da mu nadzieję na lepsze jutro.

Kolejnym wartym uwagi obrazem, który porusza kwestie szczególnie ważne w dzisiejszych czasach to Szukając Kelly (Les cowboys). Film był nominowany do Złotej Kamery na festiwalu w Cannes w 2015 roku.

Udaipur, Inde. 16 janvier 2015. Tournage du film "Les Cow-Boys" (réalisateur : Thomas Bidegain). Photo : Antoine Doyen

Udaipur, Inde. 16 janvier 2015. Tournage du film „Les Cow-Boys” (réalisateur : Thomas Bidegain). Photo : Antoine Doyen

Jest to debiut reżyserski autora scenariuszy do takich filmów, jak Prorok, Z krwi i kości czy Imigranci. Jego twórca: Thomas Bidegain pokazuje historię – z pozoru bardzo szczęśliwej rodziny, żyjącej na południu Francji i zakochanej w kulturze country. Domowa sielanka trwa, dopóki szesnastoletnia córka nie ucieka z domu, aby żyć w szariacie ze swoim muzułmańskim chłopakiem. Jej ojciec Alain nie jest w stanie się z tym pogodzić. Obsesyjnie szuka Kelly przez 10 lat, zostawiając wszystko, co do tej pory kochał. Jedynym sojusznikiem w tych wieloletnich poszukiwaniach jest jego syn Kid, który poświęca młodość na znalezienie siostry.

 

Widzowie Przeglądu Nowego Kina Francuskiego będą mieli również okazję poznać historię pierwszego czarnoskórego komika francuskiego, w filmie Chocolat brawurowo wciela się w niego, znany z Nietykalnych Omar Sy.

Jest to oparta na faktach – historia niezwykłego człowieka – pierwszego czarnoskórego klauna o pseudonimie „Chocolat”, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów.

chocolat

Piękne dni (Les beaux jours ) w reżyserii Marion Vernoux miałam okazję, dzięki uprzejmości Gutek Film już obejrzeć. I jestem nim absolutnie oczarowana! Recenzji spodziewajcie się wkrótce… 🙂

les-beaux-jours

Tymczasem – napiszę jedynie, że w roli głównej wystąpiła w tym obrazie Fanny Ardant (ostatni raz przeze mnie widziana w Ośmiu kobietach François’a Ozon’a) – ta wielka gwiazda kinematografii – dla mnie stanowi także kwintesencję uroku i zmysłowości francuskich kobiet. Jej rola w Pięknych dniach była nominowana do Cezara w roku 2014.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest pokaz filmu Niedobrani (Pas son genre)
w reżyserii Lucasa Belvaux. Opowiada o dwójce młodych ludzi. Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Ich serca i ciała są gotowe na miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne i pogodzić dwa odmienne „lifestylowe” światy?

Aktorka wcielająca się w główna rolę: Emilie Dequenne była nominowana do nagrody Cezarów, a w 2015 roku zdobyla nagrodę Magritte du cinéma dla najlepszej aktorki.

La-Glace-et-le-ciel-pour-clore-le-68e-Festival-de-Cannes_article_landscape_pm_v8

Film dokumentalny w programie Przeglądu Nowego Kina Francuskiego reprezentuje Między lodem a niebem (La glace et le ciel), opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat.

Jest to nowy film Luca Jacqueta, twórcy nagrodzonego Oscarem Marsza Pingwinów. Inspirująca historia Claude’a Loriousa, który poświęcił życie, by dociec prawdy. W wieku 23 lat po raz pierwszy dotarł na Antarktydę. Obecnie ma 82 lata i ponad 20 ekspedycji polarnych za sobą. Jako pierwszy dowiódł związku między ociepleniem klimatu, a wytwarzaniem dwutlenku węgla przez ludzi. Francuski dokument Między lodem a niebem, zaprezentowany w oficjalnej selekcji na zamknięcie festiwalu w Cannes w 2015 to piękny film o determinacji, pasji i przygodzie, jaką jest nauka. A przede wszystkim, zrealizowany z wielkim rozmachem – hymn na cześć naszej planety.

Tak jak w zeszłym roku – w Przeglądzie Nowego Kina Francuskiego – znajdzie się też i coś dla dzieci. Leon i cztery pory roku (Les quatre saisons de Léon) czterodocinkowa animacja zrealizowana w słynnym francuskim studio Folimage. Zabiera nas do bajkowego królestwa Baltazara, w którym dzieją się dziwne rzeczy. Bajki znikają z książek, królewna zostaje porwana, wybucha tajemnicza epidemia, a Leon i jego przyjaciele starają się omijać pułapki, jakie zastawia na nich bajarz Bonifacy.

 

Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce, Gutek film
Partnerzy: Unifrance, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Alliance française, Against Gravity, Aurora Films, Kino Świat

Szczegółowy program: www.institutfrancais.pl | www.muranow.gutekfilm.pl i na stronach kin partnerskich.

You may also like

LEE. NA WŁASNE OCZY
ANOTHER END
HRABIA MONTE CHRISTO
BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI

Skomentuj