12
paź
2022
34

„PRIMA FACIE” – czyli o tym jak Jodie Comer podbiła świat teatru!

Kilka lat temu, kiedy NAZYWOWKINACH.PL startowało na polskim rynku z ofertą dystrybucyjną – nie ukrywam – apriorycznie – byłam do tej inicjatywy kulturalnej – nastawiona więcej niż pozytywnie.

I nic się do tej pory w tym względzie nie zmieniło. NAZYWOWKINACH.PL stale podejmuje wysiłki przedstawiania Polakom zagranicznej sztuki wysokiej, udostępniając ją via pokazy kinowe. I stale dba o to aby dobór repertuaru utrzymać na najwyższym poziomie.

Wielbicielom opery NAZYWOWKINACH.PL dostarcza transmisje najwspanialszych przedstawień z udziałem największych śpiewaków, z występów z najznamienitszych sal z nowojorską Metropolitan Opera na czele. Wielbicielom teatru zaś – zarejestrowane przedstawienia samego National Theatre w Londynie – w cyklu uruchomionym przez tę jedną z najważniejszych scen teatralnych na świecie w roku 2009 – zatytułowanym po prostu: National Theatre Live.

Każdy kto kocha teatr, i kto kocha kunszt sceniczny brytyjskich aktorów i aktorek –  nie potrzebuje dodatkowych zachęt…

W ramach cyklu National Theatre Live widzowie na całym świecie mogą podziwiać, siedząc w kinie najlepsze brytyjskie produkcje teatralne – nagrane z użyciem najlepszych technologii, w rozdzielczości tak doskonałej i z tak doskonałym dźwiękiem – że mogą dzięki temu poczuć się jakby siedzieli w pierwszych rzędach najznamienitszych scen brytyjskich…

To dzięki tej wspaniałej inicjatywie teatromaniacy, którzy do Londynu mają daleko oraz wielbiciele aktorskiej szkoły budowania postaci mogli obejrzeć Helen Mirren w roli Fedry w tragedii Jeana Racine’a; Benedicta Cumberbatcha w wybitnej kreacji szekspirowskiego Hamleta, a potem w roli Frankensteina z powieści Mary Shelley; Jamesa McAvoy’a jako Cyrano de Bergeraca czy też Phoebe Waller Bridge w wykreowanym przez nią przedstawieniu „Fleabag”, które uczyniło z niej gwiazdę światowego formatu.

O przedstawieniach teatralnych w ramach National Theatre Live mogłabym na blogu pisać w zasadzie non stop.  NAZYWOWKINACH.PL sprowadza do Polski najlepsze i najbardziej uznane z nich. Nie ma wśród tych przedstawień rzeczy średnich, ani takich sobie…

*   *   *

Informacja o tym, że Jodie Comer (nominowana m.in. do Złotych Globów za rolę w serialu „Obsesja Eve”) debiutuje na West Endzie w brytyjskiej premierze nagradzanej sztuki Suzie Miller pt. „Prima Facie” – mocno mnie podekscytowała. Jej reżyserem jest Justin J. Martin – nagrodzony BAFTA za film „Together”, jeden z najbardziej cenionych reżyserów i producentów brytyjskich. Niech za rekomendację jakości jego pracy posłuży Wam wiedza o tym, że pracował przy dwóch pierwszych sezonach serialu „The Crown”….

Prima Facie autorstwa Suzie Miller z udziałem Jodie Comer – wystawione w teatrze okazało się być sukcesem oszałamiającym! Kiedy ogłoszono, że gwiazda serialowa i filmowa  – zadebiutuje na deskach scenicznych w dramacie wymagającą rolą adwokatki  – na monodram ten bilety zniknęły w ciągu jednego dnia. A po premierze, gdy z kolei najważniejsi krytycy teatralni uznali jej występ za olśniewający – a inscenizację za wybitną – sztuka nie chodziła z afisza przez ponad trzy miesiące. 

Jodie Comer in PRIMA FACIE by Suzie Miller ;
Directed by Justin Martin ;
Set Design by Miriam Buether ;
Lighting Design by Natasha Chivers ;
Sound Design by Ben & Max Ringham ;
Composer: Rebecca Lucy Taylor ;
Video by Willie Williams for Treatment Studio ;
Production photography by Helen Murray ;
empire street productions;
Harold Pinter Theatre ;
London, UK ;
25th April 2022 ;
Copyright: empire street productions, photo by Helen Murray

Decyzja o tym, że Prima Facie zostanie włączona do repertuaru National Theatre Live – była przesądzona. Spektakl nagrano w kameralnym Harold Pinter Theatre na londyńskim West Endzie. Ci z widzów, którzy obejrzeli go do tej pory w kinach  – wychwalają nie tylko oszałamiającą grę aktorską Jodie Comer, ale również niezwykle aktualny scenariusz poruszający tematykę przemocy seksualnej, oraz muzykę skomponowaną przez cenioną artystkę Self Esteem. Jodie Comer wciela się w prawdziwą kobietę sukcesu, Tessę. Adwokatkę, która pewnego dnia trafia na salę sądową w nieznanej sobie wcześniej roli – czyli świadka we własnej sprawie. Prima Facie to dziewięćdziesiąt minut napakowanego adrenaliną i emocjami aktorskiego mistrzostwa.

Olbrzymi sukces i aplauz z jakim spotkał się występ Jodie Comer – zaowocowały także tym, że sztuka została już zakontraktowana do Stanów i zadebiutuje – na z kolei najsłynniejszych amerykańskich deskach teatralnych, czyli na Broadwayu – w przyszłym roku.

Daty i miejsca pokazów Prima Facie w polskich kinach dostępne są na stronie dystrybutora NAZYWOWKINACH.PL (http://nazywowkinach.pl/)

*** Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tekście pochodzą z materiałów prasowych dystrybutora PRIMA FACIE na rynku polskim: NAZYWOWKINACH.PL

You may also like

WONKA
MONSTER
CIVIL WAR
PERFECT DAYS

Skomentuj