9
wrz
2016
43

SURF ODYSSEY. The culture of wave riding

Surfing – chyba żadna inna aktywność ludzka – nie jest w Polsce – przedmiotem równie mocnej stereotypizacji – jak ta.

surfodyssey_press_p290-291

Surferzy – to w nadwiślańskiej – zbiorowej świadomości – jacyś rozpuszczeni bogole, którzy nie zajmują się niczym innym, jak wyszukiwaniem kolejnych spotów, żeby się zabawić.

surfodyssey_press_p118-119

Myślę, że te krzywdzące opinie – wynikają, przynajmniej w naszej szerokości geograficznej (zawistność, jako cechę narodową Polaków, pominę milczeniem)  – z faktu, że żeby mieć gdzie surfować, trzeba wydawać spore pieniędze na dalekie podróże. Do miejsc, gdzie oceany tworzą naturalne warunki do uprawiania tego sportu. Choć, właściwiej byłoby powiedzieć – pasji.

A przecież – subkulturę surferską – stworzyli ludzie, którym nie chodziło o to, żeby być symbolem kogoś – kto jest pięknie opalony, muskularny, cudownie zbudowany i kto w “cool” ciuszkach biega od rana po tropikalnej plaży…

Ten – ich obecny wizerunek – to smętny popkulturowy – “efekt uboczny”. Który dezawuuje wartości, jakie wyznają ludzie z surfingiem związani od dziecka. I dla których jest to kwestia zupełnie poza – wizerunkowa!

surfodyssey_press_p090-091 surfodyssey_press_p084-085

Stworzyli ją ludzie, dla których niezwykle ważne były pewne wartości, takie jak potrzeba wolności osobistej, umiłowanie natury i żywiołu jakim jest ocean w jego najczystszej postaci! Dlatego też – o czym się mało mówi – światową społeczność suferską cechuje niezwykle silne poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne!


surfodyssey_press_p026-027 gestalten-surf-odyssey-09

f5_surf_odyssey_gestalten_photo_jeff_johnson_yatzer

 

surfodyssey_side_rgb

W wydanym w kwietniu tego roku – nakładem wydawnictwa Gestalten – OBŁĘDNIE PIĘKNYM albumie pt. SURF ODYSSEY. The culture of wave riding” – zapalony surfer, a także wyjątkowo utalentowany grafik i ilustrator Andrew Groves (jego prace publikowane były m.in w New York Times, Huck Magazine, GQ, Wire, czy Guardian) zebrał fotografie surferów z najdalszych zakątków świata. Ich wspólnym mianownikiem jest właśnie chęć pokazania kultury surfingu. Jako unikalnej koncepcji stylu życia: łączącego pokaźną dawkę adrenaliny, z jednoczesną potrzebą znalezienia równowagi – tak fizycznej, jak i duchowej. Poszukiwania wciąż nowych dróg do poznania siebie samego, poprzez kontakt z nieujarzmionym żywiołem i pięknem natury. Nieskażonej!

You may also like

BĘKART
CHŁOPI
JANE BIRKIN – HISTORIA IKONY…
VERMEER. BLISKO MISTRZA