9
cze
2016
56

Wielka ucieczka – czyli czwarta edycja BIGBOOK FESTIVAL

Tegoroczna – czwarta edycja BIGBOOK FESTIVAL – będzie moją trzecią, w której zamierzam uczestniczyć.

Jest to bowiem jedno z moich najulubieńszych, dorocznych wydarzeń kulturalnych, na mapie Warszawy.

W tym roku hasłem promującym BIGBOOK FESTIVAL, zwany także Festiwalem Czytelnictwa jest Wielka ucieczka. Do mnie to przemawia – bardziej niż bardzo.

Bo książki & czytanie tym dla mnie właśnie są. Eskapizmem ku światu, którego wartość jest bezcenna. Bez tego, co daje mi czytanie – moje życie byłoby o wiele uboższe. A ja sama – nawet nie wiem kim. To pytanie – na które odpowiedź jest niemożliwa.

Książki przenoszą nas do najwspanialszych krain – krain ludzkiej imaginacji, kreacji, pasji, wiedzy, erudycji, wrażliwości. Pozwalają obcować z ludźmi, których nigdy nie poznamy, nie dotkniemy, nie spędzimy z nimi czasu. Wpuszczają nas do miejsc, gdzie nie ma innej drogi wstępu. Uwalniają nas od codzienności, wyzwalają od rutyny, kołyszą w przestworzach marzeń i fantazji.

Nie wyobrażam sobie życia bez nich. Jak i tego, że świat miałby być ich pozbawiony.

Są dla mnie największym kulturowym darem, jaki otrzymuję przynależąc do rasy ludzkiej. Są bezcennym skarbem.

Balon_BBF

Tegoroczny BIGBOOK FESTIVAL odbędzie sie w dniach 10 – 12 czerwca. A jego program jest niezwykle bogaty i wszechstronny. Organizatorzy w tym roku postawili na wzmocnienie formuły, która ma zachęcić uczestników do dyskusji, prowokować do pytań, wzbudzać kontrowersje. Zamiast spotkań autorskich – będą spory i zaskakujące wnioski.

Każdy znajdzie cos dla siebie. Twórcy rozmawiać będą między innymi o:

  • Zwyczajnym szaleństwie (Jacek Dehnel i Zosia Papużanka)
  • Hipsterach (Karolina Korwin Piotrowska i Kuba Wojtaszczyk)
  • Seksualności na papierze (Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny Hamkało i Marta Masada)
  • Zbrodni i złu (Łukasz Orbitowski, Justyna Kopińska i Przemysław Semczuk)
  • Wpływie urbanistyki na poczucie szczęścia mieszkańców miast (Grzegorz Piątek i Kerstin Gust)

Zaproszeni do udziału w Festiwalu zagraniczni pisarze – reprezentują 10 państw i 5 kontynentów.

GWIAZDY_BBF

Będzie także wiele wydarzeń i spotkań dla wielbicieli czytania o kulinariach, pasjonatów X muzy oraz rzecz jasna – dla tych, którzy kochają teatr.

W 400tną rocznicę śmierci – największego dramaturga wszechczasów – BIGBOOK FESTIVAL inauguruje spektakl multimedialny

Szekspir w wersji pop!
Spektakl HAMLET#CASTING na otwarcie Big Book Festival
Aktorskie gwiazdy i muzyka na żywo

Ponad dwudziestu popularnych aktorów i aktorek mierzy się z monologiem wszach czasów. „Być albo nie być” w interpretacji m.in. Adama Ferencego, Olgi Bołądź, Antoniego Pawlickiego, Eryka Lubosa i Katarzyny Herman. Swoje kompozycje na żywo grają Leski oraz Skubas. Wszystko to wśród drzew, po zmroku, w jednym z najpiękniejszych parków Warszawy.
Od prapremiery w roku 1600 „Hamleta” wystawiano tysiące razy i różnorodnie interpretowano.
Tym razem głównym punktem spektaklu będzie słynny monolog. W roli głównej wystąpi Julian Świeżewski, 25-letni aktor związany z Teatrem Powszechnym, nagradzany i doceniany za role m.in. w spektaklach „Ecce Homo!!!” i „Good Night Cowboy”. W spektaklu pojawią się także Piotr Adamczyk, Redbad Klijnstra, Ewa Konstancja Bułhak, Bartosz Gelner, Rafał Mohr, Weronika Rosati, Piotr Rogucki, Grzegorz Damięcki, Przemysław Bluszcz i wielu innych.

Zaprosiliśmy znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi – mówi Anna Król, reżyser spektaklu. Uczestniczą w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Casting to symbol współczesnej próby i sprawdzianu, ale także traumy aktora. Jest jednocześnie szansą i utratą nadziei.

Antoni Pawlicki.Hamlet#Casting

Zapisane przez Szekspira wątpliwości zabrzmią dramatycznie i dotkliwie w wykonaniu kobiet i mężczyzn, dwudziesto- i czterdziestolatków, matek i singli. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, przepełnia go smutek, jest zakochany albo żartuje?
Szekspir, gdy pisał „Hamleta”, dobiegał czterdziestki. Może więc wcale nie jest to opowieść o młodości, ale o przekraczaniu granic? Może autorowi udało się w postaci nadwrażliwego idealisty zapisać wątpliwości starzejącego się mężczyzny? Czy nie na tym polega najsłynniejszy w dziejach ludzkości kryzys wieku średniego? Jest przecież próbą nadania sensu swemu życiu – mówi twórczyni spektaklu.

HAMLET#CASTING to połączenie sprzeczności. Opowieść o codzienności, która bywa banalna
i pełna zgranych scenariuszy. Zobaczymy i usłyszymy muzyczne hity, które opowiadają o zawiedzionej miłości, fejsbukowe konwersacje, które nie dają pocieszenia i marzenia rodem z telenoweli. Na ich tle Hamlet stawia sobie pytania, które brzmią jak powracający refren: czy jestem wystarczająco dobry, wartościowy, pożądany? Czy jestem sobą? Czy można żyć prawdziwie w świecie, w którym zawsze ktoś na nas patrzy?

HAMLET#CASTING jest częścią globalnego programu #ShakespeareLives, który został uruchomiony w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira przypadającą w 2016 roku. Partnerami wydarzenia są British Council oraz UNIQA.

Większość wydarzeń będzie miała miejsce w Pałacyku Szustra i / lub w Parku Morskie Oko 2. Ale nie tylko – szereg spotkań zorganizowano także w tzw. miejscach satelickich. Ich wybór również jest bardzo duży i urozmaicony.

Organizatorem BBF jest Fundacja „Kultura nie boli”. Pełny program na www.bigbookfestival.pl

You may also like

UZNANY ZA NIEWINNEGO
HRABIA MONTE CHRISTO
WONKA
BĘKART

Leave a Reply