WIOSNA FILMÓW – 22 edycja festiwalu już za chwilę!
Widzowie tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW będą mieli szansę zobaczyć około 70 filmów: nieprzeciętnych, nagradzanych i oklaskiwanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Ponad połowa z nich – pokazana będzie na polskich ekranach po raz pierwszy lub przed premierą kinową.
22. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW odbędzie się w dniach 15 – 24 kwietnia. Seanse odbywać się będą w warszawskich kinach PRAHA oraz APOLONIA. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały jedynie 8 PLN.
Uczestniczyłam w zeszłorocznej edycji WIOSNY FILMÓW i w tym roku także się wybieram!
Tym bardziej radośnie, że – mam wrażenie, że z roku na rok impreza ta rośnie w siłę i nabiera rumieńców. Cieszy mnie to bardzo: raz jako wielbicielkę X muzy, a dwa – jako warszawiankę. J
W tym roku, zaledwie dwa miesiące po premierze festiwalowej, na WIOŚNIE FILMÓW będzie można zobaczyć uhonorowany Złotym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Berlinale film „Fuocoammare. Ogień na morzu” (Fuocoammare) w reżyserii mistrza dokumentu społecznego – Gianfranco Rosiego.
Fuocoammare. Ogień na morzu
Festiwalowe filmy na tegorocznej będą pokazywane w ramach dziewięciu sekcji:
1. TRIUMFATORZY – w ramach tego pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione głównymi nagrodami na ubiegłorocznych i tegorocznych festiwalach. Tutaj, na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już film Gianfranco Rosiego, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Berlinie „Śmierć w Sarajewie”(Smrt u Sarajevu). Oba filmy będą pokazane w Polsce premierowo.
2. MISTRZOWIE REŻYSERII – w tej grupie filmów – wyjątkowa gratka! Polska premiera ostatniego filmu ANDRZEJA ŻUŁAWSKIEGO Kosmos – ekranizacji prozy Witolda Gombrowicza.
Film został nagrodzony Srebrnym Lampartem na 68. Festiwalu Filmowego w Locarno za najlepszą reżyserię.
Pierwszy od 15 lat, a zarazem ostatni film wybitnego twórcy, o którym sam reżyser na Festiwalu Filmowym w Locarno mówił tak:
Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy po tych wszystkich latach nieobecności wszedłem na scenę i dwa tysiące osób biło mi brawo. Jakby te wszystkie lata samotności nie istniały…
Krytycy na całym świecie, zgodnie twierdzą, że reżyser stworzył jeden ze swoich najlepszych filmów.
To film, który „portretuje proces twórczy jako formę szaleństwa” – pisał krytyk Indiewire.com. „Hollywood Reporter” nazwał obraz „metafizyczną komedią”, „Le Temps” – filmem, który „nie jest irytujący, tylko prowokujący i zagmatwany”
Kosmos
Warto też zwrócić uwagę na film „Belgica” (Belgica), najnowsze dzieło Feliksa Van Groeningena, reżysera przejmującego obrazu „W kręgu miłości”. Zaprezentowany zostanie również zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na tegorocznym MFF w Berlinie film „Co przynosi przyszłość” (L’avenir).
3. NAGRODZONE KREACJE AKTORSKIE – ta sekcja festiwalowa skupia się na kunszcie aktorskim. Najlepsze role stworzone przez uznanych, ale też i przez debiutujących, dobrze zapowiadających się aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje francuski obraz „Z podniesionym czołem” (La tête haute), który zdobył dwa Cezary 2016 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy oraz Najbardziej obiecujący aktor. Grecki „Chevalier” (Chevalier) to kolejna perła tegorocznej WIOSNY FILMÓW, oryginalna komedia nagrodzona na wielu festiwalach, w tym na MFF w Sarajewie, gdzie zdobyła nagrodę dla całego zespołu aktorskiego. Obraz jest najnowszym dziełem czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” – Athiny Rachel Tsangari. Podczas WIOSNY FILMÓW zostanie zaprezentowany również zdobywca tegorocznego Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie w kategorii Najlepszy aktor dla Majda Mastoura za rolę w filmie „Hedi” (Inhebbek Hedi).
4. OKLASKI DLA SCENARZYSTY – prezentuje filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak i przez gildie scenariuszowe. W tym roku jako film otwarcia zaprezentowana zostanie „Subtelność” (L’hermine), która została uhonorowana nagrodą za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r.
5. POLSKIE KINO NA ŚWIECIE – polskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie będą mogli zobaczyć np. „Córki Dancingu”, „Letnie przesilenie” czy „11 minut”. Po większości polskich filmów planowane są spotkania z twórcami.
6. KONFRONTACJE I UNIKI – LABIRYNTY ROZLICZEŃ Z NAZIZMEM WE WSPÓŁCZESNEJ KINEMATOGRAFII NIEMIECKIEJ – to pasmo wyjątkowe: cykl projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych, poświęconych postawom społeczeństwa niemieckiego wobec tragicznego dziedzictwa nazizmu. W ramach tej grupy filmów można będzie obejrzeć, między innymi, premierowy pokaz filmu „Fritz Bauer kontra Państwo” (Der Staat gegen Fritz Bauer), wyróżniony Nagrodą Publiczności na MFF w Locarno. Trzymający w napięciu dramat o polowaniu na Adolfa Eichmanna, zwanego też „architektem Holokaustu”.
7. REWELACJE FESTIWALI – wśród filmów pokazywanych w tej kategorii, warto wymienić dramat „Wojna” (Krigen) nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, tragikomedię „Wszyscy albo nikt” (Nous trois ou rien) czyli nominowany do Cezara 2016 debiut Kheirona – popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia oraz „Szermierza” (Miekkailija), nominowanego do tegorocznych Złotych Globów i określanego przez krytykę mianem najlepszego fińskiego filmu dekady.
Wszyscy albo nikt
8. DOCENIONE PRZEZ KRYTYKÓW – często zdarza się, że nagrody przyznane przez dziennikarzy są rozbieżne z nagrodami przyznanymi przez jury. W tym paśmie będzie można zobaczyć między innymi: nominowanego do Oscara „Mustanga” (Mustang) oraz „Zabójczynię” (Nie Yin Niang) – laureatkę nagrody FIPRESCI dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu 2015r.
9. FAWORYCI PUBLICZNOŚCI – zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Film, który warto zobaczyć, to między innymi „Kwiat wiśni i czerwona fasola” (An) oklaskiwany przez widzów na MFF w Cork, Sao Paulo czy Melbourne. Wartymi uwagi są również czeski „Fair Play” (Fair Play) oraz „Fukushima moja miłość” (Gruesse aus Fukushima), niemiecki obraz, który zdobył 2. miejsce w Konkursie Publiczności na MFF w Berlinie 2016.
Szczególowe opisy filmów oraz Program Festiwalu & godziny projekcji na stronie organizatora.
Pingback : Kultura Osobista KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA | Kultura Osobista