WIOSNA FILMÓW już tuż, tuż – czyli o 23 edycji festiwalu…
Uczestnictwo w Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów – który jak raz – zaczyna się w porze roku, którą lubię najbardziej – weszło mi w krew.
Tegoroczna – 23 edycja – będzie moją trzecią. I już się na nią cieszę. Wiosna Filmów rozwija się z każdym rokiem i rośnie w siłę, aż miło patrzeć! Tyle dobrego dla wielbicieli X muzy, że nie wiadomo gdzie oczy podziać, wpatrując się w napakowany cudami światowej kinematografii – program. I tylko to pytanie, które zawsze mnie wprowadza w lekki stan napięcia: jak zrobić – żeby obejrzeć wszystko to, na czym mi zależy?
O Dobo! co masz tylko 24 godziny – może byś się jednak zrobiła z gumy na ten jeden tydzień między 2 a 9 kwietnia?!? 🙂
W trakcie festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 60 produkcji. Połowa z nich pokazana będzie przedpremierowo lub pierwszy raz w Polsce. Widzowie zobaczą tegoroczne filmy oscarowe, obrazy nagrodzone na ostatnim festiwalu w Berlinie, Wenecji czy Locarno, a także te, które zdobyły największe uznanie publiczności.
W programie WIOSNY FILMÓW największy nacisk kładziemy na wartościowe kino, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach. Dlatego co roku pokazujemy filmy z najważniejszych festiwali takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Karlowe Wary czy Locarno, a także te wskazane przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową” – mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW. – „Program uzupełniony zostanie także perełkami z mniejszych imprez, m.in. z Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzymu czy Salonik.
Filmem otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie „Frantz”, najnowszy obraz Françoisa Ozona, twórcy między innymi takich dzieł jak „Basen” czy „8 kobiet”. Tytuł nominowany był aż w 11 kategoriach do tegorocznych Cezarów. Zdobył nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz na WIOŚNIE FILMÓW będzie jego polską premierą.
W trakcie festiwalu planowane są również spotkania z twórcami. Głównym gościem WIOSNY FILMÓW będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale – Ildikó Enyedi – za film „Dusza i ciało” (On body and soul).
Po ubiegłorocznym sukcesie i sprawdzeniu się tej formuły wśród widzów – przygotowano i tym razem przemyślany program – podzielony na kilka sekcji. To moim zdaniem doskonały pomysł, który pozwala każdemu, kto Wiosną filmów jest zainteresowany – sprawną nawigację i znacznie ułatwia dokonanie wyboru filmów, które planuje się obejrzeć lub które szczególnie nas interesują.
Filmy na WIOŚNIE FILMÓW pokazywane będą w 8 pasmach:
1. TRIUMFATORZY w tym roku w sekcji pokazanych zostanie aż 15 filmów, z czego dwa to polskie premiery, a kolejne cztery będą pokazywane przedpremierowo. Na szczególną uwagę zasługują m.in. „Dusza i ciało” (Złoty Niedźwiedź 2017) czyli oryginalna historia miłosna, urzekająca subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. „Mężczyzna imieniem Ove” (ENF, najlepsza komedia), szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Oraz irański „Klient” czyli tegoroczny zdobywca Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W puli obrazów z tego pasma – pokazane będą także produkcje, które miały już polskie premiery. Między innymi recenzowany przeze mnie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z Kasią Smutniak w roli głównej (Donatello 2016).
2. MISTRZOWIE REŻYSERII – w tym paśmie prezentowane będą filmy, które otrzymały nagrodę za reżyserię. O dwóch z nich możecie przeczytać u mnie na blogu. Jednym z nich jest nagrodzony MFF w Cannes 2016 najnowszy film Oliviera Assayasa „Personal Shopper” z Kristen Stewart w roli głównej, drugim zaś zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na ubiegłorocznym MFF w Berlinie film „Co przynosi przyszłość” z Isabelle Huppert w roli głównej.
Na szczególną uwagę zasługuj też rumuńsko-francusko-belgijski „Egzamin” (Złota Palma w Cannes 2016, ex aequo z Assayasem).
3. NAGRODZONE KREACJE AKTORSKIE – prezentuje nie tylko najlepsze role stworzone przez uznanych artystów, ale również przez debiutujących, dobrze zapowiadających się młodych aktorów. Dwa filmy zostaną pokazane przedpremierowo: „Aquarius” z rewelacyjną Sonią Bragą, która za swoją kreację otrzymała nagrody m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata, a także „Pożegnanie z Europą”, oparta na faktach historia, przedstawiająca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga. W tej sekcji pokazany będzie również ostatni film Pedro Almodóvara „Julieta”, odtwórczyni głównej roli, Emma Suárez, zdobyła hiszpańską nagrodę Goya 2017 w kategorii najlepsza aktorka.
4. OKLASKI DLA SCENARZYSTY – to bardzo bliska memu sercu sekcja w programie Festiwalu Wiosna Filmów. Jak wiecie bowiem – twierdzę uparcie i nieustannie, że scenariusz jest dla każdego filmu niczym fundament dla domu…. I jego konstrukcja – jest kluczem do jego sukcesu lub porażki…
Prezentowane są w niej filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na festiwalach, jak i przez gildie scenariuszowe. Nad „Jackie” rozpływałam się w zachwytach ponad 2 miesiące temu. Będzie także okazja obejrzeć grecki „Chevalier”, nagrodzony za najlepszy scenariusz przez Grecką Akademię Filmową, a także francuska komedia „Subtelność”, (najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r).
5. POLSKIE KINO NA ŚWIECIE – polskie kino coraz odważniej i prężniej przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Dlatego też to pasmo jest na tegorocznej Wiośnie Filmów – reprezentowane aż przez 10 filmów. M.in. nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale „Pokot” Agnieszki Holland, doceniane na wielu festiwalach dokumenty „Komunia” oraz „Wszystkie nieprzespane noce”, a także obsypany nagrodami i moim zdaniem – jeden z najlepszych polskich dramatów psychologicznych ostatniej dekady – obraz „Ostatnia rodzina” i „Powidoki” Andrzeja Wajdy.
6. REWELACJE FESTIWALI – wielka gratka dla kinomanów, w tym roku obfituje w aż 5 premier. Rewelacje ostatniego Berlinale właśnie na WIOSNIE FILMÓW będą mieć swoje polskie premiery. Będą to: najnowsza produkcja Martina Provosta „Dwie Kobiety” z Catherine Deneuve i Catherine Frot w rolach głównych, słodko-gorzka opowieść o kryzysie wieku średniego „Wilde Maus” (Konkurs Główny), „Ana mon amour” w reż. Calina Petera Netzera, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za montaż. Ponadto pokazywany w ramach sekcji Panorama brazylijski „Jestem Rosa”. W sekcji pokazane zostaną również takie filmy jak: „Nieznajoma dziewczyna” braci Dardenne czy pokazywany w Sundance obraz „Dzika”.
Ja – szczególnie polecam waszej uwadze prezentowany w konkursie głównym na ubiegłorocznym Cannes „Paterson”. Dla mnie to skandalicznie niedoceniona perła kinematografii i kolejne cudo od Jarmuscha. Tzw. must see!
7. FAWORYCI PUBLICZNOŚCI – prezentuje filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Tytułem, na który warto zwrócić uwagę jest francusko-belgijska animowana koprodukcja „Nazywam się Cukinia”, która zdobyła między innymi nagrodę publiczności w San Sebastian oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film, który również warto zobaczyć jest „Fukushima, moja miłość”, niemiecki obraz w reżyserii Doris Dörrie, zdobywca 2. miejsca w konkursie publiczności na MFF w Berlinie 2016.
8. PLANETA KONFLIKTU to pasmo specjalne, które co roku łączy wybrana tematyka lub problem. Tym razem widzowie WIOSNY FILMÓW zobaczą obrazy biorące na warsztat problem konfliktów zbrojnych i kryzysów. W sekcji pokazanych zostanie 6 filmów, z czego 2 będą polskimi premierami („Frantz” oraz „Gorzkie żniwa”). Dodatkowo przedpremierowo obejrzeć będzie można nowy film Kim Ki-duka „W sieci”, estoński „Na skrzyżowaniu wichrów” oraz nagradzany na wielu festiwalach palestyński „Omar”.
* * *
Szczegółowy program FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW, wraz z godzinami spotkań z szeregiem wspaniałych gości festiwalu oraz krótkie opisy fabuł poszczególnych filmów znajdziecie na stronie www.wiosnafilmow.pl