24
kwi
2016
110

DUMA! – Stacja Kultura w Rumi & Library Interior Design Awards

Bardzo mnie korciło przy pisaniu tego tekstu, by ponarzekać, pokwękać, pojęczeć i pozłorzeczyć na temat tego, że w Polsce wskaźniki czytelnictwa są cały czas bardzo niskie. I przypomnieć o tym, że narody, które nie miłują literatury pięknej, nie dyskutują o niej w życiu codziennym, dla których nie stanowi ona wartości – która ma się przyczyniać do ich rozwoju osobistego – nie rozwijają się też mentalnie, bo nie poszerzają horyzontów myślowych o inne spojrzenia, perspektywy …

Ale postanowiłam temu – jakże popularnemu w Polsce “sportowi” – nie dać prawa głosu 😉

I skupić się na czymś, co jest powodem do dumy i przekazać dalej “radosną nowinę”.

Rumia.stacja-kultura.1

Otóż, jesienią 2014 roku w Rumi, w budynku dworca kolejowego, który powstał w latach 50-tych zeszłego stulecia, zrealizowana została inwestycja STACJA KULTURA. Kiedy zaczęto opracowywać plany modernizacji i rewitalizacji stacji kolejowej, która od dawna była w bardzo złym stanie, okazało się, że aby dalej mogła spełniać swój podstawowy cel – wystarczy wykorzystać jedynie 20 procent zajmowanej przez nią powierzchni. W ten sposób udało się dokonać czegoś, co budzi mój najwyższy podziw i raduje niepomiernie. Na powierzchni 1.500 metrów kwadratowych –  mieszczą się obecnie – dwie wypożyczalnie książek (dla dorosłych oraz dzieci), dwie sale konferencyjne, czytelnia, pracownie: fotograficzna oraz plastyczna. Ponadto klubokawiarnia, bar mleczny oraz antresola ze stanowiskami komputerowymi.

Całość jest nowoczesna, bezpretensjonalna i więcej niż przyjemna dla oka. Przy realizowaniu projektu Stacja Kultura wykorzystano proste materiały budowlane: drewno oraz metal, z charakterystycznie nadającym mu własny, unikatowy rys – elementem żywej czerwieni w wykończeniach. Zachowano pierwotny ciąg okien, by zapewnić dostęp światła dziennego.

Projekt pracowni autorstwa Sikora Wnętrza powstał w ramach prowadzonego przez Instytut Książki programu: Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek. Zdobył nie tylko rozgłos, ale uznanie –  II miejsce w plebiscycie na Bryłę roku 2014.

Kilka dni temu okazało się, że Stacja Kultura, biblioteka miejska – wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii “Single Space Design”, pokonując konkurencyjne projekty zarówno z USA, jak i Kanady, czy Chin. Jury, które o tym zdecydowało reprezentowali członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek oraz Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.

BOMBA! & GRATULACJE!

Ps. Mam nadzieje, że decydenci odpowiedzialni za remonty i modernizacje dworców kolejowych na terenie całej Polski, które od kilku lat nakładem dużych kosztów, zamieniono prawie wszystkie w mniej lub bardziej udane kopie galerii handlowych –płoną rumieńcem wstydu! Bo powinni!

You may also like

Partnerstwo przede wszystkim! – czyli o marce JOHN & MARY
VERMEER. BLISKO MISTRZA
20 lat z nami i dla nas! – Millenium DOCS AGAINST GRAVITY 2023
HANIA RANI – Piano Day 2022 w ARTE.TV

Skomentuj