11
lis
2018
74

Warsaw Surf Film Festival – edycja pierwsza. Sooo cool! :-)

No i jest! W końcu i u nas! Pierwsza edycja Warsaw Surf Film Festival!

W Europie festiwale filmowe poświęcone surfingowi i (sub)kulturze surferskiej mają Portugalczycy (Portuguese Surf Film Festival), Brytyjczycy (London Surf Film Festival) i Francuzi, którzy w Europie przodują pod tym względem. W Bordeaux odbywa się jeden z nich, a w Anglet, w Akwitanii, nad Atlantykiem – najważniejszy festiwal filmowy surfingowi poświęcony: International Surf Film Festival.

Ja sama, przyznaję się bez bicia, nie umiem pływać na desce 🙁 Choć to moja fascynacja od lat i wielkie niespełnione do tej pory marzenie (kliknij). Ale poznałam jakiś czas temu pewną dziarską ponad 60-letnia surferkę z Californii, która śmiga na longboardzie, że ho, ho. Więc wszystko jeszcze przede mną…

Dlaczego tak bardzo surfing mnie pociąga? Trudno mi (i nie o tym jest ten tekst) to szybko i łatwo wyjaśnić, ale w wielkim uproszczeniu – sport ten jest dla mnie uosobieniem wielu wartości, które w życiu jako takim cenię sobie bardzo. Nie bez znaczenia jest dla mnie też fakt, że środowiska z surfingiem związane są mocno zaangażowane w ochronę czystości wód mórz i oceanów, a przede wszystkim w walkę z zaśmiecaniem ich plastikiem!

Dlatego aż podskoczyłam z radości na wieść, że w Warszawie startuje niebawem PIERWSZA EDYCJA WARSAW SURF FILM FESTIVAL POWERED BY #MISTRZOWSKAOCHRONA

Sooo cool! 🙂

Warsaw Surf Film Festival odbędzie się w dniach 16 -18 listopada.

Organizatorzy przygotowali przegląd filmów surferskich z całego świata. Na widzów czekają wielokrotnie nagradzane dokumenty, filmy fabularne i krótkie metraże. Seanse odbywać się będą w kinie Amondo (przy ul. Żurawiej 20) i w sali z dużym ekranem na 1. piętrze klubu SPATiF (al. Ujazdowskie 45).

Szczegółowy opis wszystkich filmów oraz godziny seansów znajdziecie na stronie kina Amondo – pod linkiem: http://kinoamondo.pl

W ciągu trzech dni zobaczyć będzie można łącznie 17 filmów. Wiele z nich zaprezentowanych będzie po raz pierwszy w Polsce. W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych festiwalach filmów surfingowych – między innymi w Londynie, Santa Cruz, czy Anglet.

Surfing to styl życia. Ale dla wszystkich znaczy trochę coś innego, o czym nasi widzowie będą mieli okazję się przekonać dzięki wyborowi filmów, które uwzględniliśmy w pierwszej edycji festiwalu. Przedstawimy obrazy, które przybliżą widzom surfing na Hawajach, w Australii, ale też za kołem podbiegunowym lub w tak nietypowych lokalizacjach jak Sahara Zachodnia, Mauretania, Senegal, czy Gambia”

– Aleš Kosina, dyrektor WSFF.

Na otwarcie zaplanowano pokaz dokumentu „ANDY IRONS: KISSED BY GOD”, który będzie miał na Warsaw Surf Film Festival powered by #MistrzowskaOchrona swoją polską premierę. Film został po raz pierwszy pokazany w maju tego roku w Los Angeles i od tej pory z powodzeniem wypełnia sale kinowe na całym świecie.

 

 

 

„ANDY IRONS: KISSED BY GOD” to opowieść o życiu tragicznie zmarłej ikony surfingu, którego styl i niebywałe umiejętności uważa się do dziś za jedyne w swoim rodzaju. Irons zmarł w 2010 roku. Na koncie miał trzy tytuły mistrza świata. Jego śmierć odbiła się szerokim echem, wywołując szereg pytań i wątpliwości. Andy przez długie lata zmagał się z własnymi demonami: chorobą afektywną dwubiegunową i uzależnieniem od opioidów. Ale film to nie tylko tragiczna historia legendy surfingu, który żył zaledwie 32 lata, a także możliwość zobaczenia kulis największych surfingowych zawodów na świecie, a przede wszystkim surfing w najlepszym wydaniu.

 

 

 

Obraz ten będzie można zobaczyć w piątek 16 listopada w Klubie SPATiF. Po filmie odbędzie się impreza otwarcia festiwalu, na której z głośników popłynie dobry stary surf rock i nie tylko. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących znajdziecie pod linkami:

https://www.facebook.com/events/285518215386546

https://www.facebook.com/Warsaw-Surf-Film-Festival-1010309125820129/

Na szczególną uwagę zasługuje wielokrotnie nagradzany obraz „SOUTH TO SIAN”, który zachwyca stroną wizualną.

Bardzo ciekawie zapowiada się także film „NERVOUS LAUGHTER”, który zabierze widzów na Hawaje, na słynny big wave spot Jaws, gdzie fale dochodzą do wysokości kilkupiętrowych budynków. Ten obraz z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy w sporcie poszukują doznań ekstremalnych. I sporej dawki adrenaliny.

Z kolei film „BEYOND THE NOISE” to propozycja całkowicie odmienna – ukazująca surfing od bardziej mistycznej strony. Poetycki obraz przenoszący na lodowate wybrzeże Irlandii, artystyczna, hipnotyzująca wizja, która została doceniona na tegorocznym London Surf Film Festival.

Na WSFF polską premierę będzie miał także obraz „NO WAVE BACK”, którego bohaterem jest  Matěj Novák, który jako pierwszy Czech postanowił spróbować swoich sił w big wave surfingu. Ten film to nie tylko ciekawa historia, pokazująca trud przygotowań i żelazną wolę czeskiego surfera, ale też piękne zdjęcia z hiszpańskich wybrzeży Atlantyku.

Surfing w tej części świata pokazuje też znakomity film z retro klimatem „THE ENDLESS WINTER II”, którego ekipa dołącza do nowego pokolenia surferów, śledzących kroki pionierów, którzy wyrzeźbili niezwykłą scenę europejskiego surfingu.

Nie zabraknie również bloku polskich filmów krótkometrażowych, w którym zobaczymy obrazy „FREEZING TO COLD. BALTIC – LOFOTEN”, „BALTICA BOYZ ESCAPE” (będzie to polska premiera).

Oraz „BLUENESS”  – wielokrotnie nagradzany za granicą obraz autorstwa surfera Dominika Gralaka oraz Jarka Tokarskiego, w którym jak twierdzą chcieli pokazać artystyczne oblicze oceanu, jako przepięknej, zmiennej potęgi.

Bilety można kupić: 
https://ekobilet.pl/warsaw-surf-film-festival
https://ekobilet.pl/amondo-films

na stronie kina AMONDO
http://kinoamondo.pl

na stronie klubu SPATiF
http://klubspatif.pl

*** Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tekście pochodzą z materiałów prasowych udostępnionych dzięki uprzejmości kina Amondo.

You may also like

WONKA
MONSTER
CIVIL WAR
PERFECT DAYS

Skomentuj